Kliknij tutaj i wypełnij formularz jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach.
Taniec Fotografia Języki obce Muzyka Areobik, Fitness, Gimnastyka Plastyka Joga Rękodzieło Kobieta/ Dla Pań Edukacja/Nauka Cyrk/Kuglarstwo/Akrobatyka Nauka gry na instrumentach Rytmika/Ruch Modelarstwo Manualne Teatr/ Improwizacja teatralna Gry logiczne/Planszówki Porady/Wymiana umiejętności Wychowywanie dzieci Psychologia/Socjologia Książka/Czytelnictwo Historia/Archeologia Karate/Jujutsu/Sztuki walki Samoobrona Wymiana rzeczy/Pchli targ Rysunek/Malarstwo Strzelectwo Sport/Rekreacja Tradycje/Ludowość Spotkania/Towarzyskie Literatura/Pisarstwo Śpiew/Chór Ekologia/Przyroda Komputery/Robotyka Film/Kino Podróże/Turystyka Sztuka/Architektura
Z ogromną przyjemnością informujemy, że Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta znalazł się w wąskim gronie beneficjentów programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2020”.
Projekt „Nowohucki alfabet – pokolenia języka”, który uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury, to działania międzypokoleniowe mające na celu stworzenie wyjątkowego słownika gwary nowohuckich szkół średnich na przestrzeni zmieniających się już siedmiu dekad historii tej najmłodszej części Krakowa. Do zadania zaprosimy przedstawicieli różnych pokoleń - obecnych uczniów oraz absolwentów nowohuckich szkół średnich. Na podstawie pozyskanego od uczestników zbioru słów i wyrażeń (korpusu leksykalnego), stworzymy międzypokoleniowy słownik nowohuckiego slangu młodzieżowego, uwzględniającego wyrazy związane z miejscami w Nowej Hucie, historią nowohuckich dzielnic i osiedli oraz z wydarzeniami łączącymi się ze zmianami społecznymi, które dokonywały się właśnie tutaj na przestrzeni dekad. Hasła zostaną opracowane przez międzypokoleniowe zespoły pod okiem specjalistów w formie „słownikowej” (pisanej), filmowej, nagrań audio oraz zdjęć i map.
Wyniki prac zostaną udostępnione na specjalnie stworzonej na cele projektu stronie internetowej oraz wydane w formie książkowej i rozdystrybuowane po krakowskich instytucjach kultury oraz szkołach średnich.
Projekt będzie całkowicie dostępny dla osób g/Głuchych i słabowidzących oraz niewidzących – to dla nich na właśnie powstającej stronie projektu przygotowujemy audiodeskrypcje i filmiki w PJM, zaś w trakcie spotkań postawimy w stan gotowości koordynatorów dostępności i tłumaczy!
Na zakończenie projektu zaplanowano finał dla wszystkich uczestników i zainteresowanych, podczas którego rozdamy efekty naszej pracy - słowniki w formie broszurowej oraz zaprosimy publiczność na premierę spektaklu o nowohuckich słowach, przygotowanego przez młodzież z nowohuckich liceów pod okiem Jarosława Szweca - aktora i reżysera związanego m.in. z Teatrem Ludowym.
Partnerami projektu są Fundacja Hesperus, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz dwa nowohuckie licea: XII Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida i XXI Liceum Ogólnokształcące im. S.I. Witkiewicza – Witkacego.
Zapraszamy na stronę projektu WWW.NOWOHUCKIALFABET.PL