Nowohucki alfabet - pokolenia języka, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Nowohucki alfabet - pokolenia języka

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta znalazł się w wąskim gronie beneficjentów programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2020”. 

Projekt „Nowohucki alfabet – pokolenia języka”, który uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury, to działania międzypokoleniowe mające na celu stworzenie wyjątkowego słownika gwary nowohuckich szkół średnich na przestrzeni zmieniających się już siedmiu dekad historii tej najmłodszej części Krakowa. Do zadania zaprosimy przedstawicieli różnych pokoleń - obecnych uczniów oraz absolwentów nowohuckich szkół średnich. Na podstawie pozyskanego od uczestników zbioru słów i wyrażeń (korpusu leksykalnego), stworzymy międzypokoleniowy słownik nowohuckiego slangu młodzieżowego, uwzględniającego wyrazy związane z miejscami w Nowej Hucie, historią nowohuckich dzielnic i osiedli oraz z wydarzeniami łączącymi się ze zmianami społecznymi, które dokonywały się właśnie tutaj na przestrzeni dekad. Hasła zostaną opracowane przez międzypokoleniowe zespoły pod okiem specjalistów w formie „słownikowej” (pisanej), filmowej, nagrań audio oraz zdjęć i map.

Wyniki prac zostaną udostępnione na specjalnie stworzonej na cele projektu stronie internetowej oraz wydane w formie książkowej i rozdystrybuowane po krakowskich instytucjach kultury oraz szkołach średnich.

Projekt będzie całkowicie dostępny dla osób g/Głuchych i słabowidzących oraz niewidzących – to dla nich na właśnie powstającej stronie projektu przygotowujemy audiodeskrypcje i filmiki w PJM, zaś w trakcie spotkań postawimy w stan gotowości koordynatorów dostępności i tłumaczy!

Na zakończenie projektu zaplanowano finał dla wszystkich uczestników i zainteresowanych, podczas którego rozdamy efekty naszej pracy - słowniki w formie broszurowej oraz zaprosimy publiczność na premierę spektaklu o nowohuckich słowach, przygotowanego przez młodzież z nowohuckich liceów pod okiem Jarosława Szweca - aktora i reżysera związanego m.in. z Teatrem Ludowym.

Partnerami projektu są Fundacja Hesperus, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz dwa nowohuckie licea: XII Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida i XXI Liceum Ogólnokształcące im. S.I. Witkiewicza – Witkacego.

REGULAMIN PROJEKTU 

ZAPISZ SIĘ DO PROJEKTU

Zapraszamy na stronę projektu WWW.NOWOHUCKIALFABET.PL

PRZEBIEG PROJEKTU

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE