Noc Poezji 2019, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Noc Poezji 2019

W ramach 9. edycji Krakowskiej Nocy Poezji już 12 października 2019 roku w Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta zostanie zorganizowany szereg atrakcji dla wielbicieli pięknego słowa pisanego i nie tylko!

Tegoroczna edycja Nocy Poezji ma wielu patronów. W 2019 roku upływa 40 lat od śmierci Edwarda Stachury (1937-1979), poety i prozaika, autora m. in. słynnej Białej lokomotywy. W tymże roku mija także 15 lat od śmierci Jacka Kaczmarskiego (1957-2004) i Czesława Niemena (1939-2004). Autor hymnu młodzieży końca lat 60. XX w., „Dziwny jest ten świat” w 2019 roku obchodziłby 80. urodziny. Gdyby żył, 95 urodziny obchodziłby w 2019 roku Bułat Okudżawa (1924-1997), słynny rosyjski bard gruzińsko-ormiańskiego pochodzenia. Jarosław Iwaszkiewicz, Tadeusz Kubiak, Jan Lechoń, Michał Lermontow, John Milton, Stanisław Młodożeniec, Tadeusz Peiper, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin, Jean Racine, Julian Tuwim, Kazimierz Wierzyński, Paul Verlaine, Oskar Wilde, Tadeusz „Boy” Żeleński… To tylko nieliczni z poetów, których głos – z różnych powodów – warto przywołać w 2019 roku i których utwory z pewnością znajdą się również w naszym programie. W myśl hasła tegorocznej Nocy – zaczerpniętego z wiersza Edwarda Stachury: „Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba”!

  • Najmłodszych krakowian zaprosimy na osiedle Łuczanowice do udziału w konkursie recytatorskim z cyklu „Mój świat”, tym razem pod tytułem ,,W zaczarowanym świecie poezji Tuwima”. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dwóch kategoriach wiekowych – dla przedszkolaków i dzieci szkolnych – w dniach 8 i 9 października w Klubie Aneks Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, zaś gala finałowa z udziałem laureatów – 12 października o godz. 10:00. Szczegółowe informacje TUTAJ i TUTAJ.
  • Głuchych i słyszących poetów oraz osoby zainteresowane tematyką poezji migowej zaprosimy z kolei do Klubu Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, gdzie od godz. 17.00 odbywać się będzie już druga Nowohucka Noc Poezji Migowej, poświęcona również twórczości Juliana Tuwima – niekoniecznie dziecięcej. W pierwszej części wydarzenia odbędą się warsztaty migania poezji, w których udział będą mogły wziąć zarówno osoby słyszące jak i g/Głuche. W ramach warsztatów uczestnicy i uczestniczki poznają podstawy poezji migowej, formy VV oraz spróbują stworzyć własne kompozycje poetyckie. W drugiej części spotkania, na podstawie zgłoszeń amatorskich poetów i poetek (zarówno tych słyszących jak i Głuchych) zostanie przygotowany atrakcyjny w formie pokaz interpretacji utworów poetyckich Juliana Tuwima. Tłumacze i tłumaczki przygotują ich przekłady z i na PJM oraz publicznie zaprezentują wiersze widowni (zarówno osobom Głuchym jak i słyszącym). Całe wydarzenie tłumaczone będzie symultanicznie z/na PJM. Zobacz TUTAJ
  • Ostatnią ale niemniej ciekawą propozycją będzie koncert poetycki tradycyjnie już organizowany w jednym z peryferyjnych klubów Ośrodka. W tym roku zaprosimy Państwa do Klubu Herkules, gdzie od godz. 18 spotkamy się z twórczością Jacka Kaczmarskiego. Recital piosenek Wielkiego Barda i swoich własnych będących nawiązaniem do twórczości idola wykona Przemysław Wróblewski. Następnie uczestnicy wydarzenia przystąpią do pracy nad nowohuckimi murami (będziemy je nie tyle stawiać, czy obalać, co zdobić), których wielkoformatowe wydruki pojawią się na ścianach sali Klubu. Będą to kontury ilustrujące różne oblicza Nowej Huty: od wsi podkrakowskich, kamieniczek neorenesansowych w „starej” Hucie, Pałacu Dożów i Kombinatu, kościołów, obiektów drewnianej sztuki sakralnej, dworów i pałaców, Kopca Wandy, bloków z wielkiej płyty, dawnego lotniska w Czyżynach. Zadaniem uczestników będzie pomalowanie wydruków i uzupełnienie ich detalami tak, aby ożyły, a następnie ozdobienie poetyckimi hasłami – cytatami autorstwa patronów tego rocznej Nocy Poezji. Dzięki temu w przerwie koncertu ożywimy wnętrze wielowymiarowymi poetycko-malarskimi obrazami naszej Małej Ojczyzny – w 70-lecie jej powstania. Podczas drugiej części koncertu wystąpi krakowski zespół No Stress, który wykona piosenki z lat 50-80: w trakcie występu płynnie przejdziemy od utworów poezji śpiewanej (autorstwa Stachury, SDM, Piwnicy Pod Baranami, Sławy Przybylskiej) do klimatu nowohuckiej potańcówki z dawnych lat, tak aby cała sala mogła włączyć się we wspólne śpiewnie oraz zatańczyć wśród własnoręcznie stworzonych nowohuckich pejzaży. Zapowiedź TUTAJ.

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE