Noc Poezji 2018, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Noc Poezji 2018

8. NOC POEZJI 2018

PRZEBIEG

8. edycja Nocy Poezji pod hasłem „Od snu do snu”, która odbędzie się 6/7 października na terenie wszystkich dzielnic Krakowa, to wyjątkowe wydarzenie mające aż trzech patronów!

Rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Zbigniewa Herberta, mija bowiem 20 lat od śmierci tego wybitnego twórcy - poety, eseisty i dramaturga, jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich poetów XX wieku. Twórca słynnego cyklu poetyckiego „Pan Cogito” był wymieniany jako jeden z kandydatów do literackiej Nagrody Nobla, a jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Myślą przewodnią 8. edycji NOCY POEZJI są słowa Zbigniewa Herberta zaczerpnięte z wiersza, będącego poetyckim listem do wybitnego krakowskiego poety Ryszarda Krynickiego (Do Ryszarda Krynickiego – list), „od snu do snu”….

W 2018 r. obchodzimy także 90. rocznicę urodzin Tadeusza Śliwiaka - poety, tłumacza, aktora, dziennikarza, autora ponad 40 tomów poetyckich i książek dla dzieci, który od 1948 roku związany był z Krakowem. Tu, razem ze Zbigniewem Cybulskim, Bogumiłem Kobielą i Kaliną Jędrusik uczył się aktorstwa na PWST. Po ukończeniu studiów pracował m. in. w Teatrze Starym. Najważniejszą sferą jego twórczości była jednak poezja. Z grupą poetów i plastyków utworzył oraz przez lata redagował magazyn literacko-artystyczny „Zebra” (1956-1958). Od 1952 roku był związany z „Życiem Literackim”, na łamach którego od 1967 r. prowadził dział poezji. Był redaktorem naczelnym „Magazynu Kulturalnego" (1975-1984), współzałożycielem i członkiem krakowskiej grupy literackiej Barbarus (1967-1972), członkiem Konfraterni Poetów oraz Związku Literatów Polskich. Współpracował z Grupą Poetów i Malarzy Łazienki (od 1977 r.) oraz Piwnicą pod Baranami. Jest autorem tekstów wielu polskich piosenek, w tym słynnej piwnicznej pieśni Ta nasza młodość. Napisał wiele utworów i książek dla dzieci. Jako tłumacz dokonywał przekładów m. in. z niemieckiego, węgierskiego, japońskiego, ukraińskiego i francuskiego. Przez całe życie animował i promował kulturę polską.

Kraków to także miasto Stanisława Wyspiańskiego – erudyty i jednego z najwybitniejszych Polaków w naszej historii: pisarza i poety, dramaturga, scenografa, inscenizatora i reformatora teatru, malarza i rysownika; człowieka, któremu nie były obojętne sprawy ani narodu ani miasta (radny miejski 1905-1907), który umiał po mistrzowsku wplatać poetykę snu i przebudzeń w swoich utworach.

W programie zaplanowano wiele różnorodnych wydarzeń, w tym – oprócz tradycyjnych w formie spotkań poetyckich – gry miejskie, miejskie spacery literackie, warsztaty poetyckie, wymiana książek, slam poetycki, śniadania poetyckie dla najmłodszych, warsztaty kaligraficzne, warsztaty z przygotowania książki, eksperymenty literackie z wykorzystaniem nowych mediów.

Wydarzenia odbywają się w różnych częściach i przestrzeniach, nie tylko starego miasta, czy na Kazimierzu, ale i w dzielnicach odległych od centrum – na Żabińcu, w Czyżynach i Nowej Hucie.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Nowej Huty (i nie tylko!) na wydarzenie organizowane w dniu 6 października 2018 roku przez Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta w swoich klubach. W tym roku będą to:

1) Konkurs recytatorski z cyklu Mój Świat – poświęcony poezji Tadeusza Śliwiaka

Kolejna edycja corocznego konkursu recytatorskiego dla dzieci z krakowskich szkół i przedszkoli, tym razem w całości poświęcona poezji dla najmłodszych Tadeusza Śliwiaka.

Przesłuchania konkursowe odbędą się 2 i 3 października 2018 r. w Klubie Aneks, natomiast 6 października również w tym klubie odbędzie się uroczysta gala pokonkursowa, podczas której wręczone zostaną dyplomy i nagrody dla laureatów oraz zostanie zaprezentowana sylwetka i twórczość Tadeusza Śliwiaka.

Miejsce i czas wydarzenia: Klub Aneks, ul. Andrzeja Mycielskiego 1; os. Łuczanowice, Kraków; początek gali o godz. 15:00

2) Nowohucka Noc Poezji z językiem migowym

Wydarzenie odbywające się w Klubie Jędruś, podczas którego na wspólnej uczcie słowa spotkają się osoby głuche i słyszące, zaś w centrum uwagi znajdzie się Euterpe o dwóch obliczach: mówiona i migana.

Poezja migana różni się od znanej osobom posługującym się językiem werbalnym, istnieje również kilka jej rodzajów np. poezja kształtu czy poezja ABC. Spotkanie przewiduje prezentacje utworów poetyckich przygotowanych przez uczestniczki i uczestników wydarzenia oraz warsztaty z podstaw tworzenia poezji miganej. Całe wydarzenie tłumaczone będzie z/na polski język migowy (PJM).

Miejsce i czas wydarzenia: Klub Jędruś; os. Centrum A 6a, Kraków; wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:00

3) Koncert poetycki „Na rubieżach jawy i snu”

Wydarzenie łączące poezję czytaną, recytowaną i śpiewaną,  oparte na wierszach trójki tegorocznych patronów Nocy Poezji. Rozpocznie się poetyckim korowodem idącym przez osiedle Chałupki na faktycznych rubieżach Nowej Huty.

Podczas koncertu wybrane teksty poetyckie czytać będą przedstawiciele 7 klubów Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta, zaś o oprawę muzyczną zadbają krakowscy artyści  zajmujący się poezją śpiewaną, w których wykonaniu usłyszymy piosenki autorskie oraz oparte na tekstach Wyspiańskiego, Herberta i Śliwiaka.

Miejsce i czas wydarzenia: Klub Karino; ul. Truskawkowa 4, os .Chałupki, Kraków; pochód rozpocznie się o godz. 19:00, zaś koncert ok. 19.30.

Wszystkie wydarzenia w Ośrodku Kultury Kraków – Nowa Huta odbywają się 6 października 2018.

Powyższa nota została przygotowana częściowo w oparciu o informację na stronie: https://krakowskienoce.pl/noc_poezji/223168,artykul,informacja.html

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE