Kliknij tutaj i wypełnij formularz jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach.
Taniec Fotografia Języki obce Muzyka Areobik, Fitness, Gimnastyka Plastyka Joga Rękodzieło Kobieta/ Dla Pań Edukacja/Nauka Cyrk/Kuglarstwo/Akrobatyka Nauka gry na instrumentach Rytmika/Ruch Modelarstwo Manualne Teatr/ Improwizacja teatralna Gry logiczne/Planszówki Porady/Wymiana umiejętności Wychowywanie dzieci Psychologia/Socjologia Książka/Czytelnictwo Historia/Archeologia Karate/Jujutsu/Sztuki walki Samoobrona Wymiana rzeczy/Pchli targ Rysunek/Malarstwo Strzelectwo Sport/Rekreacja Tradycje/Ludowość Spotkania/Towarzyskie Literatura/Pisarstwo Śpiew/Chór Ekologia/Przyroda Komputery/Robotyka Film/Kino Podróże/Turystyka Sztuka/Architektura
W 2019 roku - czyli roku Jubileuszu 70-lecia istnienia Nowej Huty, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta realizował różnorodne działania dedykowane każdej z grup wiekowych. Wśród nich znajdował się projekt „O Nowej to Hucie piosenka… - 70 lat sztuki i historii” dofinansowany w konkursie Edukacja kulturowa 2019 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Radę Miasta Krakowa oraz wpisany na listę obchodów urodzin nowohuckich dzielnic. W ramach tego działania we współpracy z mieszkańcami powstała fabularna gra terenowa wraz z aplikacją mobilną, składająca się z 20 punktów rozsianych po dzielnicach XIV-XVIII. Każda ze stacji gry wiązała się z unikatową opowieścią wpisującą się w wybraną dekadę istnienia i rozwoju Nowej Huty, będąc wspomnieniem postaci, miejsc i wydarzeń najważniejszych z perspektywy całego Miasta, dzielnicy, ale też osiedla czy przysiółka.
W tym roku, wspomnienia te zostaną zebrane, opracowane i wydane w formie albumu. Muzeum Historii Polski w ramach XII edycji konkursu „Patriotyzm jutra” wyróżniło projekt Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta pt. „NH 70 – społeczność, tradycja i historia”, przyznając dotację na wydanie albumu o nowohuckich dzielnicach, w której oprócz opowieści zabranych w ubiegłorocznym projekcie, znajdą się też zdjęcia wykonane specjalnie na tę okazję przez nowohuckich fotografów.
Partnerami w realizacji zadania będą instytucje pozarządowe: Fundacja Hesperus, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Fundacja Grupa MIGAWKI. Ta ostatnia, działająca na rzecz propagowania kultury Głuchych, będzie odpowiedzialna za przystosowanie projektu do wymagań osób z niepełnosprawnościami. Dlatego album pojawi się również w sieci w formie opowieści tłumaczonych na Polski Język Migowy, jak również - w celu udostępnienia jego efektów osobom słabowidzącym i niewidomym – w formie plików audio z audiodeskrypcją zdjęć.
Ze względu na stan pandemii zmieni się formułą opracowywania opowieści i pracy nad fotografiami ze spotkań i warsztatów z mieszkańcami na kontakty telefoniczne i on-line. Pomimo to mamy nadzieję, że przygotowywany album będzie wspólnym dziełem - sentymentalną opowieścią o miejscach, osobach i przestrzeniach Nowej Huty - we wspomnieniach i subiektywnym spojrzeniu jej mieszkańców.
Zachęcamy do śledzenia informacji na temat niniejszego projektu na naszej stronie oraz Facebooku.
Zapowiedź projektu - wersja audio
Dokumenty:
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.