Na widelcu zdrowia, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Na widelcu zdrowia

Projekt „Na widelcu zdrowia” adresowany jest do seniorów, przede wszystkim związanych z Nowohucką Akademią Seniora, ale nie tylko - do udziału zaproszeni są wszyscy seniorzy z terenu Nowej Huty. Działania skupiać się będą wokół kultury kulinarnej i związanej z nią tematyki zdrowego odżywiania, w tym roli pożywienia w utrzymaniu zdrowia. Założeniem projektu jest poszerzenie wiedzy seniorów na temat kulinarnych tradycji regionu. Celem będzie też rozbudzenie świadomości ekologicznej. Przewiduje się organizację wykładów na temat historii kuchni lokalnej, spotkań degustacyjnych, wyjazdów do certyfikowanych hodowli żywności oraz warsztatów kulinarnych. W projekcie weźmie udział 30 osób.

Elementy projektu:

Wykłady ze specjalistami
Zaproszeni specjaliści (pisarze, naukowcy, blogerzy kulinarni) zapoznają uczestników z historią kultury kulinarnej Małopolski, w tym z tradycjami kuchni dwudziestolecia międzywojennego, kuchni żydowskiej, kuchni okresu PRL-u oraz współczesnymi trendami kulinarnymi, wykorzystywaniem zdrowych, ekologicznych i certyfikowanych produktów od lokalnych producentów. Każdy wykład składał się będzie z prezentacji multimedialnej oraz degustacji produktów.

Warsztaty
Aktywne warsztaty dla uczestników projektu w Bistro Marchewka, nowohuckim lokalu gastronomicznym, który do przyrządzania potraw wykorzystuje produkty pochodzące z upraw ekologicznych i certyfikowanych. Podczas warsztatów seniorzy spotkają lokalnych producentów żywności, poznają metody upraw ekologicznych, będą degustować lokalne produkty i odkryją potrawy zapomnianej kuchni małopolskiej.

Wyjazd do pstrągarni w Ojcowie
Wyjazd studyjny uczestników projektu do Ojcowa stanowi wyśmienitą okazję do poznania właścicieli stawów pstrągowych i zaznajomienia „u źródła” ze specyfiką, zasadami i trudnościami, związanymi z hodowlą ryb. Pstrąg Ojcowski jest małopolskim produktem tradycyjnym, zarejestrowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Firma Pstrąg Ojcowski należy do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, zrzeszającej producentów i restauratorów, których celem jest zachowanie i rozwój regionalnych tradycji kulinarnych. Pstrąg Ojcowski jest wędzony naturalnie na drewnie bukowym bez dodatku konserwantów czy sztucznych barwników.

Warsztaty kulinarne podczas festynu „Dary Jesieni”
Każdego roku, na przełomie października i listopada, w klubach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta odbywa się festyn „Dary Jesieni”, poświęcony produktom warzywnym. Uczestnicy projektu wezmą udział w odbywających się w trakcie wydarzenia warsztatach kulinarnych, poświęconych daniom przygotowywanym na bazie jednego z warzyw.

Wizyta na targu żywności ekologicznej
Celem funkcjonowania targu żywności ekologicznej jest umożliwienie producentom sprzedaży, a zainteresowanym klientom kupna, ekologicznych, świeżych i naturalnych produktów bez udziału pośredników. Dla uczestników projektu wizyta na targu stanowi okazję do poznania producentów żywności ekologicznej z terenu Małopolski i ich produktów.

Projekt realizowany jest w ramach programu mini grantów ArcelorMittal Poland „Działamy lokalnie”.

Zgłoszenia chętnych do udziału w projekcie przyjmowane są od 6 sierpnia. Więcej informacji w biurze Nowohuckiej Akademii Seniora, pod nr 12 644 68 10 w. 26.

UWAGA!

Brak już wolnych miejsc na warsztaty i wyjazdy. Można zapisać się na listę rezerwową. Zapraszamy jednak wszystkich zainteresowanych tematem na wykłady. Szczegółowy plan już wkrótce.

PRZEBIEG PROJEKTU

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE