Mycielscy - hrabiowie, przedsiębiorcy czy naukowcy?, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Mycielscy - hrabiowie, przedsiębiorcy czy naukowcy?

Z wielką dumą zapraszamy Państwa do udziału oraz śledzenia wydarzeń w ramach projektu „Mycielscy - hrabiowie, przedsiębiorcy czy naukowcy? Tajemnica rozkwitu Łuczanowic.”

Nasz pomysł – oparty na różnorodnych technikach edukacyjno–poznawczych uzyskał uznanie Instytutu Pileckiego, który przeznaczył na jego realizację dotację w ramach programu „Pionierzy Polskiej Niepodległości”. Musimy się pochwalić, że na 100 wniosków zgłoszonych do programu, 12 pomysłów uzyskało wsparcie Instytutu.

Projekt jest skierowany do młodych mieszkańców osiedli nowohuckich interesujących się historią lokalną, a działania będą dotyczyły rozwoju Dóbr Łuczanowickich, na które składały się okoliczne wsie (w tym m. in. Dojazdów, w którym założono nowoczesną mleczarnię parową) zarządzanych przez Mycielskich w latach 1888 – 1941.

W trakcie siedmiu bloków zajęciowych, obejmujących kompilację spacerów badawczych, warsztatów, wykładów, wycieczek i pracy metodą burzy mózgów, młodzież związana z Łuczanowicami pozna sylwetki Władysława i Felicji Mycielskich oraz ich syna – Andrzeja. Uczestnicy zapoznają się ze zmianami na terenie Dóbr, które zaszły pod rządami Hrabiów.

Na podstawie zdobytej wiedzy, uczestnicy zajęć pod okiem historyków stworzą scenariusz wydarzenia finałowego – pleneru historycznego dla mieszkańców „Dóbr Łuczanowickich”. Podczas imprezy, która odbędzie się 5 października 2019 roku na terenie dookoła Dworu w Łuczanowicach, mieszkańcy obejrzą wystawę plenerową na temat rozwoju terenu obecnego nowohuckiego osiedla, wezmą udział w grze terenowej przygotowanej przez uczestników projektu oraz będą mieli okazję stać się częścią rekonstrukcji historycznej dotyczącej dawnego życia w majątku.

Mamy nadzieję, że zaproszenie na wydarzenie przyjmą potomkowie hrabiów Mycielskich, w tym obecna właścicielka pałacu, dr Maria Środoń oraz mieszkająca w Krakowie dr Joanna Chłopicka.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniach oraz śledzenia strony Ośrodka Kultury i profilu na facebooku. Informacje na temat projektu, będą także ukazywały się sukcesywnie na stronie: www.niepodlegla.gov.pl

PRZEBIEG PROJEKTU

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE