Kliknij tutaj i wypełnij formularz jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach.
Taniec Fotografia Języki obce Muzyka Areobik, Fitness, Gimnastyka Plastyka Joga Rękodzieło Kobieta/ Dla Pań Edukacja/Nauka Cyrk/Kuglarstwo/Akrobatyka Nauka gry na instrumentach Rytmika/Ruch Modelarstwo Manualne Teatr/ Improwizacja teatralna Gry logiczne/Planszówki Porady/Wymiana umiejętności Wychowywanie dzieci Psychologia/Socjologia Książka/Czytelnictwo Historia/Archeologia Karate/Jujutsu/Sztuki walki Samoobrona Wymiana rzeczy/Pchli targ Rysunek/Malarstwo Strzelectwo Sport/Rekreacja Tradycje/Ludowość Spotkania/Towarzyskie Literatura/Pisarstwo Śpiew/Chór Ekologia/Przyroda Komputery/Robotyka Film/Kino Podróże/Turystyka Sztuka/Architektura
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta po raz drugi znalazł się w gronie beneficjentów programu „Lato w teatrze” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Półkolonie "Lato w MIG" w Klubie Jędruś to druga edycja zeszłorocznego projektu odbywającego się pod nazwą "Teatr w MIG". Opierać się będą na autorskim programie stworzonym przez Joannę Augustyniak, pedagożkę i tłumaczkę polskiego języka migowego (PJM) z Fundacji Grupa Migawki, która jest partnerem projektu. Program łączy w sobie improwizację teatralną, zabawy w przestrzeni oraz różne techniki plastyczne i pozwala na udział w zajęciach zarówno dzieciom słyszącym, jak i głuchym.
Głównym celem półkolonii jest prowadzenie pracy z dziećmi metodami niewerbalnymi - bazującymi na ruchu, obrazie czy języku migowym. Warsztaty podczas półkolonii będą mieć charakter integracyjny - wezmą w nich udział dzieci słyszące, słabosłyszące, dzieci CODA (dzieci niesłyszących rodziców) i głuche. Dzieci słyszące zapoznają się z podstawami PJM i kultury Głuchych, natomiast dzieci głuche będą mieć szansę na rozwój artystyczny i integrację w grupie dzieci bez dysfunkcji słuchu.
Dzieci, pod okiem słyszących i głuchych instruktorów, będą opracowywać język artystyczny przedstawienia, do którego punktem wyjścia będzie język migowy i poezja migowa, ale również pozawerbalne środki wyrazu - teatr cieni, muzyka, plastyka. Różnorodne warsztaty będą okazją do szukania nowych form ekspresji. Co istotne, dzięki założonemu podejściu zostanie odwrócona "klasyczna" sytuacja, w której osoby głuche muszą się przystosowywać do funkcjonowania w świecie słyszących - w projekcie równy dostęp do oferty będą mieć osoby głuche jak i bez niepełnosprawności słuchu. Podejście do teatru, w którym słowo gra rolę drugoplanową, a na pierwszy plan wychodzą gesty, także te w języku migowym, jest pionierskie w pracy z dziećmi.
Wiodącą rolę podczas realizacji spektaklu będą mieć uczestnicy półkolonii, czyli dzieci. To ich pomysły staną się podstawą do stworzenia finałowego przedstawienia. Kanwą, na której dzieci będą budować swoją narrację przedstawienia będzie historia Nowej Huty, a w szczególności os. Centrum A i historie związane z Klubem Jędruś. Osadzenie działań artystycznych w lokalnym środowisku wzmocni identyfikację dzieci ze swoją "małą ojczyzną". Wśród instruktorów będą osoby głuche i osoby słyszące migające, co zapewni wszystkim uczestnikom komfort komunikacji. Docelowo projekt zakończy pokaz spektaklu, na który zaproszone zostaną społeczność Nowej Huty oraz osoby zainteresowane kulturą Głuchych.
Termin realizacji półkolonii „Lato w MIG” planowany jest na drugą połowę sierpnia 2020 roku.
Poznaj zespół projektu LATO w MIG
Opis programu Lato w teatrze:
LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej 13. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.
Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.
Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Więcej informacji na temat programu na:
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego:
E-teatr