O Nowej to Hucie piosenka, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
O Nowej to Hucie piosenka

"O Nowej to Hucie piosenka..." - 70 lat sztuki i historii

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, jako szczęśliwy beneficjent programu Edukacja Kulturalna 2019 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaprasza na niepowtarzalne spotkania z historią lokalną, organizowane w ramach projektu „O Nowej to Hucie piosenka…” – 70 lat sztuki i historii, podczas których wspólnie powrócimy do naszych własnych miejsc pamięci i poznamy dzieje miasta we wspomnieniach jego mieszkańców.

Dwuczęściowy projekt historyczny, realizowany będzie od kwietnia do grudnia 2019 roku i będzie podzielony na dwie fazy.

 • Pierwsza część obejmująca okres od początku kwietnia do końca czerwca, będzie czasem na współpracę z mieszkańcami osiedli Nowej Huty, którzy dzieląc się swoimi wspomnieniami na temat ich Małej Ojczyzny, pomogą ułożyć trasę gry miejskiej i opracować kolejne przystanki zlokalizowane na swoich osiedlach.

  W pierwszej fazie (kwiecień – maj) odbędą się spotkania, podczas których wszyscy chętni będą mieli okazję podzielić się swoimi wspomnieniami na temat Nowej Huty.

  Na te spotkania zapraszamy każdego, kto chciałby opowiedzieć:
  - ważną, może wcześniej nieopowiadaną historię rodzinną
  - czym dla niego jest jego Mała Ojczyzna
  - jakie wydarzenia wpłynęły na kształtowanie się historii jego rodzinnych okolic
  - jakie wydarzenie ze swojej młodości pamięta najlepiej
  - z czym albo z kim kojarzy mu się jego własna dzielnica oraz osiedle.

  Z zebranych opowieści wspólnie wybierzemy tę, która zostanie umieszczona na naszej wirtualnej "mapie" i posłuży jako przystanek w grze miejskiej, opowiadającej o historii Nowej Huty. Pozostałe historie zostaną (w miarę możliwości i za zgodą opowiadającego) opisane jako reportaże historyczne w nowohuckiej prasie.

  Druga faza, realizowana podczas ostatnich spotkań czerwcowych, poświęcona będzie tworzeniu mapy myśli. Krakowski rysownik i grafik Wiktor Tabak uwieczni symboliczne przedstawienie wspomnień mieszkańców na mapie Nowej Huty, aby obrazowo przypisać je do miejsca, które najmocniej zostało zidentyfikowane jako symbol Małej Ojczyzny. Zbierzemy również ostatnie materiały potrzebne do napisania reportaży i podsumujemy wspominki przy filiżance herbaty.
 • Po przygotowaniu niezbędnych materiałów przyjdzie czas na rozpoczęcie etapu drugiego: już w październiku będzie można wziąć udział w odkrywaniu Nowej Huty z naszą grą miejską, do czego serdecznie zaprosimy młodszych i starszych, rodziny, przyjaciół oraz solistów.

PRZEBIEG PROJEKTU

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE